عدالت adalet

عدالت adalet

خلاصه ای از علم اقتصاد بخش ششم

54- سازمان تجارت جهانی[1] : در سی ام اکتبر سال 1947 میلادی (برابر با 1326 هجری شمسی)، موافقت نامه ای با عنوان « موافقت نامه ی عمومی تعرفه و تجارت »[2]  (گات سابق) به امضای 23 کشور جهان رسید. هدف اصلی این موافقت نامه، ایجاد نظام اقتصادی بین المللی آزاد بود و در آن از دولت های امضا کننده خواسته شده بود که دخالت خود را در امور تجارت بین الملل به کم ترین حد برسانند تا بنگاه های تولیدی از قدرت و امکانات رقابتی یک سانی در سطح بین المللی برخوردار شوند. « گات » در نظر داشت این هدف نهایی را از طریق اصول زیر تحقق بخشد:

Ø    اصول دولت کامله الوداد: براساس این اصل، چنانچه یکی از اعضا در زمینه ی عوارض گمرکی وارداتی یا صادراتی شرایط مساعدی را به کشوری اعطا کند، سایر کشورهای عضو خود به خود باید این شرایط را رعایت کنند.

Ø    اصل تسری رفتار داخلی: براساس این اصل، مقررات مربوط به کالاهای داخلی و خارجی باید یکسان باشد. هدف از این اصل، جلوگیری از وضع مقرراتی است که بین کالاهای داخلی و خارجی تبعیض قائل می شود.

Ø    کاهش تدریجی عوارض گمرکی: اعضای گات با انجام مذاکرات همه جانبه در اجلاس مختلف، درصدد کاهش مرحله ای و گام به گام عوارض گمرکی بودند.

Ø    ممنویت برقراری محدودیت های مقداری: گات در نظر گرفتن محدودیت های تجاری از طریق تعیین سهمیه برای صادرات و واردات کشورهای عضو را منع می کند.

Ø    تنظیم قواعد و مقررات صادراتی: گات در زمینه ی صادرات و گسترش آن مقرراتی وضع کرده است. بر این اساس چنانچه کشوری به « دامپینگ »[3] مبادرت کند ( یعنی کالایی را در خارج با قیمتی کم تر از داخل بفروشد )، سایر کشورهای مجازند که با وضع عوارض « ضد دامپینگ » به مقابله با آن برخیزد.

تعداد اعضای گات در ابتدا 23 کشور بود اما تا اوایل دهه ی 1980 میلادی این تعداد به 83 کشور رسید و پس از آن نیز افزایش یافته است. اعضای گات به طور مستمر با یک دیگر ارتباط و گفت و گو دارند و نشست های آن ها که به « دور » معروف است، هر چند سال یک بار در سطح وزرا برگزار می شود.

امروزه موافقت نامه ی ( گات ) به « سازمان تجارت جهانی » تغییر نام داده است.

55- سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو ): سازمان فائو در تاریخ 16 اکتبر سال 1945 میلادی ( برابر با سال 1324 هجری شمسی ) توسط 44 کشور عضو سازمان ملل متحد تأسیس شد. هدف این سازمان، همانگونه که در اساسنامه ی آن آمده است، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و در یک کلام، ایجاد « امنیت غذایی » است.

فائو تنها بر علیه « سوء تغذیه » مبارزه نمی کند بلکه درصدد است تا با ارائه ی اطلاعات لازم به کشور های مختلف، بازدهی کشاورزی و سطح تغذیه را در جهان افزایش می دهد.

مقر سازمان خواروبار جهانی ( فائو ) در روم ایتالیاست.

56- سازمان توسعه ی صنعتی سازمان ملل متحد ( یونیدو ): این سازمان در سال 1966 میلادی ( برابر با 1345 هجری شمسی ) براساس قطعنامه ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأسیس گردید. براساس قطعنامه ی یونیدو، هدف این سازمان گسترش توسعه ی صنعتی در کشورهای عضو است.

یونیدو فعالیت های خود را به دو صورت مستقل و هماهنگ کننده انجام می دهد.

محرم سعیدی


[1] - Economic Cooperation Organization


https://get.cryptobrowser.site/2738817
نویسنده: atila ׀ تاریخ: شنبه 28 بهمن 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

درباره وبلاگ

Welcome to the blog of justice


لینک دوستان

لینکهای روزانه

جستجوی مطالب

طراح قالب

CopyRight| 2009 , adalet.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By: NazTarin.COM