عدالت adalet

عدالت adalet

شایـعه پـایـان جـهان در شـب یـلدا

شدشایه پایان جهان در شب یلدا

دروغی که هر چند سالی یکبار رواج می یابد

شایعات مختلفی در مورد به پایان رسیدن دنیا در محافل اجتماعی مطرح شده است اما کارشناسان علمی و مذهبی هیچ توجیهی برای این شایعه را منطقی ندانسته و این شایعه را ترفندی برای بهره گیری های برخی افراد از جهل مردم می دانند.

در این رابطه حتی مدت هاست شایعات مختلفی در مورد به پایان رسیدن دنیا در روز 21 دسامبر سال 2012 همزمان با شب یلدا در ایران در وبلاگ های مختلف و شبکه های اجتماعی مطرح می شود و هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرد. البته از سوی کارشناسان علمی و به خصوص سازمان فضایی ناسا این شایعات تکذیب شده و حتی ناسا آن را شایعه ای مضحک دانسته است.

قضیه به پایان رسیدن دنیا در روز 21 دسامبر سال 2012 برای نخستین بار با این ادعا آغاز شد که سیاره ای به نام « نیبیرو » که سومری ها آن را کشف کرده اند، در حال حرکت به سوی زمین است. ابتدا گفته می شد که این فاجعه در ماه می 2003 رخ می دهد و زمانی که این تاریخ گذشت و هیچ اتفاقی نیفتاد، زمان موعد به دسامبر 2012 تغییر کرد و به تقویم باستانی « مایا » که تحول بزرگ در زمستان سال 2012 را پیش بینی کرده بود، ربط داده شد، به همین دلیل هم تاریخ 20 دسامبر به عنوان روز موعود پیش بینی شد.

در مورد این شایعه سازمان جهانی ناسا این موضوع را مطرح کرد که نه ناسا و نه هیچ سازمان علمی دیگری چنین چیزی را پیش بینی نکرده است.

در گزارش ناسا آمده است، اصلاً تراز به خط شدن گیتی وجود ندارد و حداقل تا چند دهه آینده چنین هم راستایی رخ نمی دهد و حتی اگر هم چنین پدیده ای اتفاق افتد، تأثیر آن بر زمین بسیار ناچیز است. به عنوان نمونه، در سال 1962 چنین هم ترازی رخ داد و 2 مورد دیگر هم در سال های 1982 و 2000 اتفاق افتاد. در هر دسامبر هم زمین و خورشید با مرکز کهکشان راه شیری هم تراز می شوند، اما این یک رخداد سالانه است که هیچ تبعاتی هم ندارد.

پایان عصر جاهلیت و آغاز عصر دانایی

قسمت عمده ‌ای از شایعه مربوط به پایان آمدن دنیا را به منجم ‌ها نسبت داده ‌اند در صورتی که منجم‌ ها حرفی در این زمینه نگفته ‌اند و این مسئله توجیه علمی ندارد. برخی می‌ گویند بر اساس تقویم مایا وقتی یک روز در سه دور این تقویم مشترک باشد آخر دنیاست، در صورتی که تقویم مایا سه دور مختلف دارد که امکان مشترک بودن یک روز در این سه دور در بعضی سال ‌ها اتفاق عجیبی نیست.

هم ‌ترازی خورشید و مرکز کهکشان و زمین نیز که برخی به عنوان توجیه علمی پایان دنیا بودن اعلام می ‌کنند هم هر سال اتفاق می ‌افتد.

تئوری‌ هایی که برای این شایعه مطرح کردند اصلاً جدی نیست ولی یکی از پیش ‌بینی ‌های آنها می ‌تواند به واقعیت نزدیک باشد که این تئوری می ‌گوید در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ و پس از آن سطح آگاهی مردم جهان بالا می ‌رود.

اینکه عصر جهل به پایان برسد و عصر روشنایی، دانایی و خرد آغاز شود مسئله امیدوارکننده ‌ای است و اصلاً ترسناک نیست. پس قرار نیست چیزی نابود شود ولی برخی کشورها نظیر کشور روسیه در شبکه‌های تلویزیونی خود به طور مداوم برنامه ‌هایی را به عنوان پایان دنیا پخش می‌ کنند که این مسئله فقط سبب ترس و افسردگی در مردم می ‌شود.

مشهورترین آخرالزمان های نیم قرن اخیر

چند سالی است که شایع شده جهان در 21 دسامبر 2012 / 1 دی 1391 به پایان می ‌رسد. در اینجا مروری می ‌کنیم بر چند مورد مشهور از پیش‌ گویی ‌های آخرالزمانی که در همین نیم قرن اخیر اتفاق افتاده است :

پیش‌گویی مایاها 1391/2012

مایاها تقویم بسیار پیچیده ‌ای دارند که بر خلاف تقویم‌ های شمسی و میلادی (و قمری یا هر تقویم شناخته شده دیگری) با پایان یک سال تمام نمی ‌شود، بلکه دوره‌ ای چند هزار ساله دارد که از قضای روزگار در 21 دسامبر 2012 به پایان می ‌رسد. چنین شایع شده که پیشینیان مایاها این زمان را تاریخ قطعی پایان دنیا پیش ‌بینی کرده بودند که با مجموعه ‌ای از بلایای طبیعی طومار عمر بشر را در هم خواهند پیچید، اما بازماندگان این قوم نظر دیگری دارند و این تاریخ را تنها پایان دوره فعلی تقویم مایا می ‌دانند که با فرا رسیدن آن، طولانی ‌ترین تقویم بشری یک دوره خود را به پایان خواهد رساند و دوره دیگری آغاز خواهد شد.

کل این دوره تقویم مایا که « تقویم طویل » نامیده می شود، 5126 سال طول می‌ کشد.

دوره فعلی این تقویم در 11 آگوست 3114 پیش از میلاد آغاز شده و در روز 21 دسامبر 2012 به پایان می ‌رسد. ولی نکته جالب اینجاست که خود دانشمندان مایا بر سر اینکه در این تاریخ تقویمشان به پایان می ‌رسد، تفاهم ندارند. نظر اکثریت این است که پایان این دوره تقویم در روز 13.0.0.0 است که مقارن با همان 21 دسامبر 2012 است، اما اقلیتی هم بر این باورند که این دوره در تاریخ 20.0.0.0 به پایان می ‌رسد که در حوالی سال 8000  میلادی خواهد بود. بنابراین اگر 22 دسامبر / اول دی ‌ماه از خواب بیدار شدید و دیدید هیچ اتفاقی نیفتاده، می ‌توانید تا سال 8 هزار میلادی منتظر بمانید.

سیاه‌چاله شتاب ‌دهنده بزرگ هادرونی 1390/2011

برخی از منتقدین شتاب ‌دهنده بزرگ هادرونی واقع در سرن (آزمایشگاه هسته‌ای اروپا در مرز سوئیس و فرانسه) پیش از راه ‌اندازی این شتاب‌ دهنده از این می ‌ترسیدند که شروع به کار آن عوارض ناشناخته ‌ای برای بشریت داشته باشد. از جمله آن عوارض، تشکیل یک سیاه ‌چاله بود که می ‌توانست کل کره زمین را ببلعد و در خود فرو ببرد. فعلا که چند سال از شروع به کار این شتاب ‌دهنده می ‌گذرد و هیچ چیزی در داخل محوطه این شتاب ‌دهنده گم نشده است! تا ببینیم فردا چه خواهد شد.

برخورد با سیاره نیبیرو 1382/2003 و 1391/2012

نیبیرو سیاره ‌ای است فرضی که پیش ‌بینی شده بود در سال 2003/1382 با برخورد به زمین آخرالزمان را رقم می ‌زند. وقتی این اتفاق نیفتاد، نظریه ‌پردازان ایده ‌های آخرالزمانی خیلی ساده این زمان را با سال 2012/1391 و پایان تاریخ سومری ترکیب کردند و به انتظار نشسته ‌اند که در دسامبر 2012/1391 و همزمان با انقلاب زمستانی، نیبیروی خیالی به زمین نزدیک شود و این پیش ‌بینی به واقعیت بپیوندد.

کتیبه‌ های باستانی سومری از مردمان سیاره دیگری در منظومه شمسی به نام نیبیرو حکایت می ‌کنند که به روی زمین آمده و نسل بشر را بر روی زمین بنیان نهادند. مشکل اینجاست که هیچ اخترشناسی تاکنون چنین سیاره ‌ای را نه در منظومه شمسی و نه در ستارگان نزدیک خورشید ندیده است. یک بار در می 2003 اردیبهشت 1382 قرار بود این سیاره فرضی به زمین برخورد کند، اما گویا تنها کسی که باید این پیش ‌بینی را جدی می ‌گرفت، صدام حاکم وقت سرزمین سومر بود که در آن سال با حمله امریکایی ‌ها، طومار حکومتش درهم پیچید.

نکته مثبت در مورد طرفداران نیبیرو این است که آن ‌ها بسیار انعطاف‌پذیر و امیدوارند. بار اول گفتند که پایان دنیا بین 2003/1382 و 2011/1390 خواهد بود و اکنون از فاصله زمانی 2011/1390 تا 2015/1394 حرف می ‌زنند. در سال 2015/1394 هم بالاخره می ‌شود یک زمان دیگر را اعلام کرد. به قول معروف دیر یا زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد.

1379/2000 و ماجرای Y2K

در سال 1999/1378 دنیا که تازه چند سال بود که وارد عصر کامپیوتر شده بود، با مشکلی کاملا جدی مواجه شد. با سال 2000 چه باید کرد؟ مشکل اینجا بود که بیشتر برنامه ‌های کامپیوتری آن دوران برای نمایش سال فقط از دو رقم استفاده می‌ کردند، به این ترتیب سال 1999 با دو رقم 99 و سال 2000 با 00 نشان داده می ‌شد. ترس از این بود که کامپیوترها با رسیدن به این تاریخ دچار مشکل منطقی شوند و با عقب رفتن ناگهانی تقویم (یعنی از 31/12/99 به 1/1/00) خروجی پیش ‌بینی نشده‌ ای داشته باشند. شاید برای یک کامپیوتر عادی نتیجه این اختلال چندان مهم نباشد، اما وقتی بدانیم که کامپیوترهای کنترل کننده موشک‌ های بالستیک و تسلیحات اتمی امریکا و روسیه هم دچار همین مشکلات بودند، قضیه جدی ‌تر می ‌شود. به هر حال این تاریخ هم گذشت و مشکلی پیش نیامد.

1379/2000 و بازگشت مسیح

گروهی از مسیحیان نیز در این بین از دید دیگری به سال 2000/1379 می ‌نگریستند. آن ‌ها با تکیه بر متون مذهبی تاریخی مسیحیت، اعتقاد داشتند که پس از سپری شدن دو هزاره، دوره فرمانروایی مسیح بار دیگر فرا رسیده و در این سال مسیح یک بار دیگر ظهور خواهد کرد. مسیح نیامد اما در ایالات متحده، یک متعصب مذهبی مسیحی به نام جرج بوش پسر، با تقلب در انتخابات ایالت فلوریدا رئیس‌جمهور شد و به کمک یک متعصب مذهبی دیگر به نام اسامه بن لادن، با خوانش غلط از کتب مذهبی، به مدت بیش از یک دهه دنیا را درگیر جنگ و کشتار بی ‌گناهان کرد.

1371/1992 و بازهم بازگشت مسیح

در دوم نوامبر 1992 میلادی یازدهم آبان 1371، کلیسای « میسیون روزهای پیش ‌روی » در کره جنوبی منحل شد. دلیلش هم این بود که لی جانگ ریم موسس این گروه، چند ماه قبل از آن پیش ‌بینی کرده بود که در روز 28 اکتبر همان سال مسیح بازخواهد گشت. صدها و شاید هم هزاران نفر اموال خود را فروختند، خانواده ‌های خود را ترک کردند، کار خود را رها کردند و حتی از ارتش فرار کردند. مسیح را که می ‌دانیم در این تاریخ هم نیامد، اما چه بر سر آقای کشیش آمد؟ او به زندان رفت، ولی نه به خاطر پیش‌ بینی اشتباهش، بلکه برای کلاه ‌برداری. آقای ریم، 4 میلیون دلار از پول ‌های خیریه را به جیب زده بود؛ اما وقتی قضیه جالب ‌تر می ‌شود که بدانید که این کشیش متقلب380 هزار دلار از این مبلغ را در جایی سرمایه ‌گذاری کرده بود که تا 6 ماه پس از زمان ادعایی بازگشت مسیح به باردهی نمی ‌رسید.

1369/1990 آخر الزمان اتمی

الیزابت کلیرپرافت، یک رهبر مذهبی مسیحی بود که در اواخر دهه 1980/1360 به پیروان خود گفت که خود را برای آخر الزمان آماده کنند. آخرالزمان اختراعی وی قرار بود در سال 1990/1369 و با یک جنگ اتمی رخ دهد، ولی از آنجا که مسئولین کنترل جنگ ‌افزارهای اتمی پنج قدرت اتمی آن روز جهان (ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، انگلیس، فرانسه و چین)، از او و پیروانش عاقل‌ تر بودند، امروز همه ما زنده هستیم و در حال خواندن این مطلب.

1361/1982 رویای یک کیشیش

پت رابرتسن، کشیش نامداری است که جمع کثیری از مسیحیان متعصب آمریکا چشم به دهان او دارند. او در روز 9 ژوئن 1982میلادی 18 خرداد 1361 خورشیدی به شنوندگان شبکه سخن‌ پراکنی مسیحی (CBN) که خودش تأسیس کرده بود، گفت که آرماگدون (نبرد نهایی خیر و شر در داستان ‌های مسیحی) نزدیک است و همه شرایط آن فراهم شده است. صدالبته مسیح نیامد ولی رابرتسن به کار خود ادامه داد.

1334/1955پیش ‌بینی ‌های بانوی خانه‌ دار

در سال 1954/1333، یک بانوی خانه‌ دار امریکایی 54 ساله به نام دوروتی مارتین با ادعای ارتباط با فضای بیرون، پیش ‌بینی‌ های وحشتناکی در مورد آینده مطرح کرد که بدترین آن‌ ها، زیر و رو شدن زمین در سال 1955/1334 بود. سال 1955 رسید و نه زمین ‌لرزه بزرگی در آمریکا رخ داد و نه آتشفشانی فوران کرد. نتیجه امر، بستری شدن دوروتی در یک کلینیک روانی بود تا از اتهام ترویج اغتشاش در امان بماند؛ اما نه به خاطر این مورد! دلیل بستری شدن دوروتی مارتین، پیش ‌بینی دیگری بود مبنی بر این ‌که در شب سال نو 1955/1333، فضایی‌ ها او و همسایگانش را با خود به آسمان خواهند برد تا از مصیبت در امان بمانند. نتیجه این پیش ‌بینی، ازدحام جمعیت زودباور در اطراف خانه وی در آن شب بود. فضایی ‌ها آن شب نیامدند؛ شاید به این دلیل که دیدند فضاپیمایشان جای کافی برای این همه آدم را ندارد و به کل از نابودی زمین منصرف شدند!

و اما رکورددار جهانی آخرالزمان: هارولد کمپینگ

هارولد کمپینگ، یکی دیگر از کشیشان صاحب ‌نام امریکاست که او هم مانند رابرتسن طرفداران زیادی در بین معتقدان مذهبی مسیحی این کشور دارد. آقای کمپینگ اما رکوردی دارد که در نوع خود بی ‌نظیر است: او تا همین امروز سه مرتبه پایان دنیا را پیش ‌بینی کرده است:‌ اولین بار در سال 1994/1373 که قرار بود در تاریخ 6 سپتامبر آن سال دنیا به پایان برسد. اما نه عمر دنیا تمام شد و نه روی هارولد کمپینگ. البته 18 سال طول کشید تا یک بار دیگر او جرات کند و چنین ادعایی را مطرح کند. این بار قرار شد که در روز 21 می 2011مپ میلادی یکم خرداد 1390 دنیا تمام شود و 200 میلیون مسیحی به آسمان رفته و با خداوند دیدار کنند و بعد از این صعود بزرگ، زمین به گوی عظیمی از آتش تبدیل شده و با نابود کردن باقی جمعیت زمین، خود نابود شود. آن تاریخ هم ‌گذشت و دنیا نابود نشد، اما هارولد با گذشت چند روز دوباره وارد صحنه شد و با اعتماد به نفس مخصوص به خود اعلام کرد که پایان دنیا قطعی است، فقط در تاریخ اشتباه شده و به جای 21 می، در روز 21 اکتبر 2011 میلادی یکم آبان 1390 دنیا تمام می ‌شود. صدالبته که آن تاریخ هم گذشت و نه تنها اتفاقی نیفتاد بلکه هنوز هم دنیا برای ماندگاری خود ادعاها دارد.

هر چند حرف و حدیث ها در این رابطه زیاد است ولی به همین مختصر اکتفا می کنیم.

محرم سعیدی


https://get.cryptobrowser.site/2738817
نویسنده: atila ׀ تاریخ: پنج شنبه 23 آذر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

درباره وبلاگ

Welcome to the blog of justice


لینک دوستان

لینکهای روزانه

جستجوی مطالب

طراح قالب

CopyRight| 2009 , adalet.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By: NazTarin.COM