عدالت adalet

عدالت adalet

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا (به انگلیسی: United States Senate) یکی از دو مجلس کنگره ایالات متحده آمریکا است. تعداد نمایندگان سنای ایالات متحدة آمریکا ۱۰۰ نفر است و هر ایالت فارغ از بزرگی و یا کوچکی، دو نماینده در سنا دارد. سناتورها برای ۶ سال انتخاب می ‌شوند و عضویت آنان محدودیتی ندارد.

مقدمه

در قانون اساسی ایالات متحده آمریکا گفته شده ‌است که پس از انتخاب سناتورها، براساس قرعه کشی، آنان به سه گروه تقسیم می ‌شوند: گروه اول تنها دو سال در سنا حضور دارند و در انتخابات بعدی مجدداً شرکت کنند. گروه دوم به مدت ۴ سال، و نهایتاً گروه سوم ۶ سال در سنا خواهند ماند. بدین ترتیب هر دو سال یکبار و در جریان انتخابات عمومی و یا میان دوره ‌ای، یک سوم نمایندگان سنا نیز تغییر می ‌کنند.
اصلاحیه هفدهم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا نحوه انتخاب سناتورها را تغییر داد. تا پیش از سال ۱۹۱۳میلادی، دو نماینده هر ایالت در سنا، توسط مجالس قانونگذاری همان ایالت برگزیده می‌ شدند. اما اصلاحیه هفدهم وظیفه انتخاب سناتورها را بطور مستقیم برعهده شهروندان قرار داد. با این تصمیم، نقش و نفوذ مجالس ایالتی در شکل دهی به نهادهای فدرال، بویژه کنگره ایالات متحده کاهش یافت.

ریاست سنا بر اساس قانون اساسی بر عهده معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است. این سمت تقریباً تشریفاتی است که در مراسم رسمی از جمله تشکیل جلسه کنگره بر دوش معاون رئیس جمهور گذاشته می‌ شود. وی عمدتاً در جریان رأی گیری در سنا حاضر نمی‌ شود و تنها زمانی رأی می ‌دهد که آرای سناتورها به صورت مساوی تقسیم شده باشد. هرگاه در مجلس سنا، مصوبه ‌ای ۵۰ رأی مثبت و ۵۰ رأی منفی داشته باشد، معاون رئیس جمهور به عنوان رئیس سنا رأی خود را به صندوق می ‌اندازد و به این شکل سرنوشت آن مصوبه را تعیین می‌ کند.

در غیاب معاون رئیس جمهور که اغلب در هنگام مذاکرات سنا حاضر نیست، ارشدترین عضو حزب اکثریت، جلسات را اداره می‌ کند. اصطلاحاً این شخص President Pro tempo (رئیس موقت مجلس سنا) نامیده می ‌شود.

در سنا نیز همانند مجلس نمایندگان، رهبر اقلیت به عنوان رهبر اپوزیسیون شناخته می‌شود.

شرط عضویت در سنای ایالات متحده آمریکا

1. حداقل ۳۰ سال سن

2. دارا بودن حداقل ۹ سال تابعیت ایالات متحده آمریکا

3. سکونت در ایالت مورد نظر در زمان بر پایی انتخابات

کمیته ‌های اصلی

1. کشاورزی، تغذیه و جنگلداری

2. تخصیص بودجه

3. سرویس نظامی

4. بانکداری، مسکن و امور شهری

5. بودجه

6. بازرگانی، علوم و حمل و نقل

7. انرژی و منابع طبیعی

8. محیط زیست و فعالیت‌ های عمومی

9. مالی

10. روابط خارجی

11. امور حکومتی

12. قضایی

13. کار و منابع انسانی

14. قوانین و امور دولتی

15. فعالیت‌ های تجاری کوچک

16. امور سربازان از جنگ باز گشته

سعیدی محرم


https://get.cryptobrowser.site/2738817
نویسنده: atila ׀ تاریخ: جمعه 26 آبان 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

درباره وبلاگ

Welcome to the blog of justice


لینک دوستان

لینکهای روزانه

جستجوی مطالب

طراح قالب

CopyRight| 2009 , adalet.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By: NazTarin.COM