عدالت adalet

عدالت adalet

تافل Test of English as a Foreign Language (TOEFL)

تافل

(TOEFL)

تافل به  انگلیسی (TOEFL) که برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language  به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه است، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینة برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه ‌ها و مؤسسات آموزشی می ‌سنجد. این آزمون توسط مؤسسه ای تی اس (ETS) در سه نوع کاغذی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار می ‌شود و در بیش از شش هزار مؤسسه از بیش از یکصدو سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می ‌گیرد. تافل اولین بار در سال 1964 برگزار شد و پس از آن تاکنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده ‌اند.

مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد.

آزمون کاغذی  Pbt

همانطور که از نام این آزمون مشخص است، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون پاسخ دهند. این آزمون جای خود را رفته رفته به آزمون اینترنتی داده ‌است و در واقع در آینده ‌ای نه چندان دور کاملاً منسوخ خواهد شد. در آزمون کاغذی سه مهارت زبان آموز مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد:

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

ساختار زبان (Structure and Language)

مهارت خواندن (Reading Comprehension)

علاوه بر سه مهارت فوق یک قسمت برای مهارت نوشتن هم وجود دارد که در یک فرصت ۳۰ دقیقه ‌ای بایستی داوطلب بتواند در مورد موضوع مشخصی بنویسد. نمرات بدست آمده از هر قسمت بعد از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می ‌کند. این نمره می ‌تواند بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ تغییر کند. بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد. نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می‌ خواهد نمره آزمون تافلش به آنجا ارسال شود. معمولاً برای ادامه تحصیل در دانشگاه ‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ و برای شرکت در آزمون دکتری در داخل ایران نمره بالاتر از ۴۸۰ مورد نیاز است.

آزمون اینترنتی  Ibt

این آزمون در اواخر سال 2005 معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر دفترچه» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال 2006  به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوتهایی می‌ باشد که از جمله می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تأکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارتهای زبانی را پوشش می ‌دهد.

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می ‌باشد.

این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. این آزمون نمی ‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سوالها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می ‌شوند. انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

1. مهارت خواندن (Reading Comprehension)

این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن ‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتابهای دانشگاهی یافت می ‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت ‌ها، نحوة دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه ‌های مترادف می‌ باشد. در آزمون ibt دانشجو باید مهارت ‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده ‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌ تواند کمک کننده باشد.

2. مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

این بخش شامل شش متن می ‌باشد؛ دو مکالمة دانشجویی و چهار متن نیز شبیه سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است.

3. مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)

این بخش مجموعاً شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آنها یک سوال دربارة زندگی آکادمیک مطرح می ‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخشهای  reading،listening  همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخشها دانشجو باید در مورد خلاصة متنی که می ‌خواند یا می‌ شنود و یا ایده ‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

4. مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)

این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامة آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقالة شخصی در مورد سوال ارائه شده می‌نویسد.

نمره هر یک از مهارت ‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.

تافل در ایران

بر طبق داده‌ های موجود در اوایل سال 2010، این آزمون در شهرهای آمل، ارومیه، تبریز، زنجان و شیراز به صورت اینترنتی، در جزیرة کیش و کرج به صورت کاغذی، و در اصفهان و تهران   به هر دو صورت برگزار می‌گردد.

سعیدی محرم


https://get.cryptobrowser.site/2738817
نویسنده: atila ׀ تاریخ: دو شنبه 4 شهريور 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-PostCategory-> ׀

درباره وبلاگ

Welcome to the blog of justice


لینک دوستان

لینکهای روزانه

جستجوی مطالب

طراح قالب

CopyRight| 2009 , adalet.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By: NazTarin.COM